Evoluții remarcabile la Campionatul Mondial indoor Masters pentru reprezentanții României
Last Updated on martie 28, 2023 by Erceanu Ileana

Reprezentanții României au avut evoluții remarcabile în primele două zile ale Campionatului Mondial indoor Masters, competiție aflată în plină desfășurare la Torun, în Polonia. Evoluțiile sportivilor români au fost concretizate în medalii sau prezențe în fazele superioare ale întrecerii.
Într-un comunicat emis marți, Federația Română de Atletism a subliniat în primul rând, probele de cross-country, unde românii au cucerit șase trofee și anume: aur – echipa W35 (Nicoleta Sasu, Ana Maria Iuga, Alexandra Romanciuc); argint – echipa W60 (Ioana Nica, Ileana Beres, Cristina Ciobanu); bronz – echipele W45 (Maria Herman, Daniela Ciocan, Simona Floricel), W50 (Paraschiva Bors, Mihaela Pasare, Gloria Suciu) și M50 (Cristian Stancu, Victor Bratu, Marcel Laza), individual M85 (Iosif Hecico). Totodată, la aceeași probă, team-urile M40 și M55 s-au clasat pe un onorabil loc 4.
Au mai avut evolutii bune in fazele superioare ale competitiei urmatorii:
– Lupescu Mirela, loc 8 in finala de lungime (W50);
– Victor Bratu, loc 10 in finala de 3000 m (M50) cu RN (9’40″57);
– Halapciuc Daniel, semifinalist (M35) la 400 m cu RN (51″60);
– Ilie Cosmin semifinalist (M45) la 400 m cu RN (54″02).
Competitia este in plina desfasurare si asteptam in continuare performante foarte bune din partea atletilor romani masters.
