Gheorghe Hagi, decorat cu „Steaua României”, cea mai înaltă distincție a țării

Gheorghe Hagi, va fi decorat miercuri, 12 martie, cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, pentru întreaga carieră sportivă, a anunțat Administrația Prezidențială.
”Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a semnat decretul de decorare a domnului Gheorghe Hagi cu cea mai înaltă distincție a statului român, Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, în semn de recunoaștere și apreciere pentru întreaga sa carieră sportivă, precum și pentru implicarea activă în popularizarea fotbalului în rândul tinerelor generații.
„Prin performanțele remarcabile obținute de-a lungul timpului cu echipa națională de fotbal, dar și în cadrul cluburilor internaționale de prestigiu, prin devotamentul și profesionalismul puse în slujba promovării sportului românesc și a imaginii României în lume, precum și prin promovarea excelenței sportive, Gheorghe Hagi este un model de urmat și o sursă de inspirație pentru toate generațiile”, a transmis Administrația Prezidențială.
Gheorghe Hagi, fost căpitan și selecționer al echipei naționale a României, antrenorul celor de la Farul Constanța, a împlinit anul acesta 60 de ani.
