POLITIC

Iohannis nu își dă demisia: „Românii mi-au dat votul să fac lucrurile ca la carte și cartea este Constituția”

Last Updated on februarie 3, 2025 by Romeo Crismaru

Președintele Klaus Iohannis a declarat de la Bruxelles că nu își va da demisia și că discuțiile despre anularea alegerilor sunt inutile, pentru că acum tema este pregătirea noilor alegeri.

La prima apariție publică din acest an, președintele Klaus Iohannis a spus că nu va demisiona din funcție, așa cum i se sugerează: „Atunci când am fost ales, peste 6 milioane de români mi-au dat votul ca să fac lucrurile ca la carte iar cartea este Constituția. Iar Constițutia spune că trebuie să stau până când va fi ales noul președinte. Eu oricum peste puține luni plec. Ce am făcut îmi asum. Acum ne pregătim pentru alegeri. Românii trebuie să aleagă un președinte, asta e tema pe care trebuie să o discutăm.  Nu văd o utilitate în discuții prelungite dacă trebuie să stau sau să plec. Acestea sunt temele importante și ar fi foarte important să ne concentrăm pe ele”, a spus președintele Klaus Iohannis la Bruxelles, la reuniunea informală a liderilor UE pe teme de apărare.

Klaus Iohannis a vorbit și despre faptul că nimeni nu explică ce s-a întâmplat în privința anulării alegerilor, dar și despre recenta decizie a Comisiei de la Veneția, care a criticat anularea alegerilor: „Ce s-a întâmplat scrie în motivarea Curții Constituționale. Comisia de la Veneția, după părerea mea, a venit cu un document care face în esență anumite propuneri dacă se va ajunge vreodată în situații similare”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button