La sediul Detașamentului Drobeta Turnu Severin, 18 tineri pompieri au depus jurământul de credință

Prin acest angajament s-au legat de țară și vor fi în slujba comunității, contribuind la protejarea și salvarea semenilor și a bunurilor acestora.
Moment unic și solemn în viața fiecărui militar, jurământul este simbolul datoriei sacre față de neam și țară. Inspectorul șef al ISU Mehedinți, colonel Marius-Cristi Gogîltan, i-a felicitat și le-a reamintit tinerilor că asumarea statutului de militar implică responsabilități și restricții, însă satisfacțiile sunt imediate, datorită scopului nobil al acestei meserii vocaționale – salvarea vieții.
Primul pas fiind făcut, tinerilor le revine sarcina de a acumula noi cunoștințe și de a se perfecționa continuu, pentru că profesionalismul este o calitate care le va conferi perspective, atât în ceea ce privește siguranța lor, cât și a celor aflați în nevoie.
Dintre cei 18 pompieri, 15 sunt soldați profesioniști, iar trei sunt subofițeri și își desfășoară activitatea în structurile operative și de suport ale ISU Mehedinți. Îi așteaptă un drum plin de provocări, însă onoarea pe care le-o conferă uniforma militară, le insuflă și sentimentul de mândrie că fac parte din arma care se bucură de cea mai mare încredere în rândul cetățenilor.
De astăzi, rândurile pompierilor mehedințeni au fost întărite cu tineri bine pregătiți și dornici să deprindă tainele acestei nobile meserii. Salvatorii cu experiență le vor fi sprijin și le vor îndruma pașii în carieră. În același cadru festiv, plutonier adjutant Dragolea Cristian Cornel și-a pus uniforma în cuier și și-a luat la revedere de la echipa sa, dar și de la ,,colega” sa de suflet, cățelușa Hera, alături de care și-a petrecut 13 luni. A fost alături de pompieri timp de peste 19 ani plini de curaj și devotament, în care a fost mereu pregătit să înfrunte pericolele pentru a pune binele semenilor pe primul loc.
