ACTUALITATE

Scene uluitoare la Mondialul de Hochei. România și Ungaria au cântat împreună imnul Ținutului Secuiesc. Ministrul Mediului din România ar fi stat în rândul fanilor maghiari  

Last Updated on mai 9, 2022 by Toma Mihai

Echipa României a cântat împreună cu naționala Ungariei imnul Ținutului Secuiesc la Campionatul Mondial de hochei. Cele două țări s-au întâlnit în Slovacia, la turneul final.

Naționala noastră este formată în majoritate de sportivi români de etnie maghiară. Doar trei tricolori au refuzat să cânte imnul Ținutului Secuiesc și au stat deoparte de ceilalți hocheiști, care au fredonat la unison versurile melodiei, scrie Prosport. 

Conform deputatului Dan Tănasă, în rândul fanilor maghiari a stat chiar Ministrul Mediului din România, Tánczos Barna.

„Individul cu pălărie este ministru în Guvernul României, nu al Ungariei. Ministrul ăsta, care își încasează salariul de la statul român, a fost prezent ieri în galeria Ungariei la meciul de hochei dintre naționalele Ungariei și României ce a avut loc în Slovenia”, a scris deputatul Dan Tănasă pe facebook.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button