Seceta din acest an a pus amprenta pe România
Last Updated on august 6, 2025 by Erceanu Ileana

Seceta îngenunchează agricultura din România, peste 2 milioane de hectare de culturi au ars. Apele Române anunță o dublare a consumului de apă pentru următorii cinci ani.
Apele Române estimează că vom avea un consum mult mai mare de apă în următorii ani, pe fondul schimbărilor climatice.
În 2024, România a consumat 3,1 miliarde de metri cubi de apă pentru agricultură. În 2029 această cantitate va ajunge la 7 miliarde de metri cubi, conform previziunilor Administrației Naționale „Apele Române“, prezentate de Ziarul Financiar.
România a înregistrat deja o creștere semnificativă și în ultimii cinci ani, pe fondul secetelor consecutive și a ajuns de la un consum de 2,3 miliarde metri cubi în 2020 la 3,1 miliarde în 2024.
În acest an, de exemplu, culturile de porumb au început să ardă la rădăcină, iar mulți fermieri spun că stresul hidric le compromite total producția. Mai mult, se repetă situația de anul trecut, când peste 2 milioane de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui au fost afectate de secetă.
Fermierii au început să investească din resurse proprii în irigații, iar autoritățile, prin Planul Național Strategic, au prevăzut investiții de 1,5 miliarde de euro în infrastructura principală de irigații. Obiectivul este creșterea suprafeței irigabile de la 1,5 milioane de hectare în prezent la 2,8 milioane de hectare până în 2028. De asemenea, 400 de milioane de euro vor fi alocate organizațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații (OUAI) pentru dezvoltarea de microsisteme de irigații.
În acest context, va fi folosită mai multă apă în teren. Pentru prima dată în România, conform proiecțiilor Apelor Române, începând chiar cu anul viitor, 2026, agricultura va consuma mai multă apă decât industria. Până acum doi-trei ani, situația era invers și anume industria avea un consum dublu față de agricultură.
Până acum, o treime din apa utilizată în România este destinată sectorului agricol. Apele Române monitorizează constant resursele de apă și a introdus recent legislația care permite reutilizarea apelor uzate epurate în agricultură, o măsură menită să contribuie la economisirea apei în contextul schimbărilor climatice și al creșterii cererii.
Sursa: ziare.com
