ACTUALITATE

Traficul rutier, monitorizat cu sistemul e-SIGUR

Last Updated on mai 21, 2025 by Erceanu Ileana

Polițiștii rutieri acționează astăzi, 21 mai, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Mehedinți.

Reamintim că acest sistem de monitorizare a traficului utilizează dispozitive radar, montate pe trepiede mobile. Acestea surprind în timp real vehiculele care depășesc limita legală de viteză.

Sistemul e-Sigur nu necesită oprirea șoferilor în trafic. După analizarea datelor, conducătorii auto care încalcă legislația vor primi procesul-verbal de contravenție direct la domiciliu.

Prin implementarea acestui sistem modern, ne dorim să reducem accidentele rutiere și să creștem siguranța pe drumurile publice.

Nerespectarea regimului legal de viteză reprezintă una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere, iar scopul implementării acestui sistem și al tuturor acțiunilor desfășurate în teren de polițiști este prevenirea evenimentelor rutiere și protejarea tuturor participanților la trafic.

„Conduceți responsabil, împreună putem preveni tragediile rutiere!”, transmite IPJ Mehedinți

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also
Close
Back to top button