ACTUALITATE

Tratamente de stomatologie în spitale publice

Last Updated on martie 23, 2026 by Erceanu Ileana

Programul AP-STOMA, care include tratamente de stomatologie în spitalele publice, urmează să fie aprobat odată cu bugetul pentru 2026. 

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că, odată cu aprobare buget de stat pentru 2026, va fi lansat programul AP-STOMA, prin care Ministerul Sănătății va finanța cabinete stomatologice în spitalele publice.

Potrivit ministrului, programul AP-STOMA este destinat atât copiilor, cât şi adulților și include tratamente stomatologie acordate în spitalele publice finanțate de Ministerul Sănătății.

El a mai precizat că este vorba despre intervenții stomatologice în regim ambulatoriu sau de spitalizare de zi, inclusiv cu anestezie generală.

Alexandru Rogobete a mai adăugat că programul va fi aprobat „în curând, odată cu aprobarea bugetului”.

Declarațiile  au fost făcute luni, la inaugurarea unui centru destinat sănătății mintale a tinerilor.

Totodată, ministrul Sănătății anunțase în urmă cu aproximativ trei luni  că, în România, există spitale care și-au exprimat dorința de a dezvolta intervenții stomatologice în regim ambulatoriu sau de spitalizare de zi, inclusiv cu anestezie generală, atât pentru copii, cât și pentru adulți.

Potrivit lui Alexandru Rogobete, prin AP-STOMA se pot finanța:

– medicația, materialele și instrumentarul necesar tratamentelor stomatologice, inclusiv pentru intervenții sub anestezie generală;

– analizele și investigațiile imagistice necesare evaluării și monitorizării pacienților;

– echipamente medicale esențiale: unituri dentare, radiologie și imagistică, sterilizare, bloc operator, ATI, laborator etc;

– consumabile, materiale de protecție și investigații auxiliare;

– service-ul și mentenanța aparaturii medicale, în condiții clare de siguranță și autorizare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also
Close
Back to top button