Tratamente de stomatologie în spitale publice
Last Updated on martie 23, 2026 by Erceanu Ileana

Programul AP-STOMA, care include tratamente de stomatologie în spitalele publice, urmează să fie aprobat odată cu bugetul pentru 2026.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că, odată cu aprobare buget de stat pentru 2026, va fi lansat programul AP-STOMA, prin care Ministerul Sănătății va finanța cabinete stomatologice în spitalele publice.
Potrivit ministrului, programul AP-STOMA este destinat atât copiilor, cât şi adulților și include tratamente stomatologie acordate în spitalele publice finanțate de Ministerul Sănătății.
El a mai precizat că este vorba despre intervenții stomatologice în regim ambulatoriu sau de spitalizare de zi, inclusiv cu anestezie generală.
Alexandru Rogobete a mai adăugat că programul va fi aprobat „în curând, odată cu aprobarea bugetului”.
Declarațiile au fost făcute luni, la inaugurarea unui centru destinat sănătății mintale a tinerilor.
Totodată, ministrul Sănătății anunțase în urmă cu aproximativ trei luni că, în România, există spitale care și-au exprimat dorința de a dezvolta intervenții stomatologice în regim ambulatoriu sau de spitalizare de zi, inclusiv cu anestezie generală, atât pentru copii, cât și pentru adulți.
Potrivit lui Alexandru Rogobete, prin AP-STOMA se pot finanța:
– medicația, materialele și instrumentarul necesar tratamentelor stomatologice, inclusiv pentru intervenții sub anestezie generală;
– analizele și investigațiile imagistice necesare evaluării și monitorizării pacienților;
– echipamente medicale esențiale: unituri dentare, radiologie și imagistică, sterilizare, bloc operator, ATI, laborator etc;
– consumabile, materiale de protecție și investigații auxiliare;
– service-ul și mentenanța aparaturii medicale, în condiții clare de siguranță și autorizare.
