A început campania de dezinsecție în Severin
Last Updated on iunie 23, 2026 by Romeo Crismaru

În această perioadă, echipele specializate desfășoară lucrări de dezinsecție la sol pentru combaterea țânțarilor, căpușelor și a larvelor acestora, cu scopul de a asigura un mediu mai sigur și mai confortabil pentru toți locuitorii municipiului Drobeta Turnu Severin.
Programul intervențiilor: 22 – 30 iunie, în intervalul orar 23:30 – 05:00.
Pentru desfășurarea în siguranță a acțiunii, municipalitatea din Severin recomandă: evitarea zonelor în care se pulverizează soluția, în special de către copii, vârstnici și persoanele cu afecțiuni respiratorii sau alergii; păstrarea ferestrelor închise pentru locuințele aflate în apropierea spațiilor verzi și a zonelor tratate; apicultorii sunt rugați să ia măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine.
„Ne dorim un oraș mai curat, mai sănătos și mai plăcut pentru toți. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru sprijinul acordat în desfășurarea acestei campanii!”, se mai arată în comun icatul de presă transmis de Primăria Drobeta Turnu Severin.
În cazul în care condițiile meteorologice vor fi nefavorabile, acțiunea va fi reprogramată.

