EDITORIAL

Lecția eșecului Guvernului Veștea

Chiar și după atâta amar de vreme de la Revoluție, politicienii români nu pot sau nu doresc să înțeleagă o lecție extrem de simplă a jocului democratic, aceea a votului popular. Guvernul nu poate fi nimic altceva decât un rezultat indirect al votului exprimat la alegerile parlamentare. Pentru că așa funcționează democrația!

Politicienii europeni, nu toți, dar cea mai mare parte a lor, au crezut mereu, în ultimii ani, că pot manipula votul popular, după cum le dictează propriile lor interese. Modelul distructiv, adoptat din păcate și de politicienii de tip nou, progresist, din România, este formarea unui guvern adaptat propriilor dorințe, de către o mână de politicieni aleși. Nu știu câte lecții mai sunt necesare pentru ca acești politicieni orbi și surzi să înțeleagă faptul că au ajuns în Parlament doar pentru că au fost votați. Să ne întoarcem la Constituție și să citim despre cum se formează un guvern democratic? Nu mai are rost, pentru că o facem inutil! Politicienii noștri obtuzi știu doar una și bună: facem guvern cum vrem noi, nu facem alianțe cu unii că sunt extremiști, cu alții că sunt anti-europeni sau cu alții că sunt nefrecventabili! Facem guvern cu cine vrem noi și servim acest guvern unui popor care rămâne să sufere singur de toate eșecurile propriilor lui aleși.

Exemplul eșecului Guvernului Veștea ar trebui să fie unul care să trezească la realitate o clasă politică mult prea sufocată de orgolii mărunte. Bolojan se agață de putere, pretinzând că doar el poate scoate țara din criză, UDMR-iștii fac pe mofturoșii și elitiștii, PSD s-a săturat să fie marginalizat mereu deși a luat cele mai multe voturi în Parlament, iar PNL și USR cere un guvern minoritar cu angajamente de la ceilalți, în care să fie susținuți, dar nu deranjați la guvernare. În tot acest timp, țara geme sub greutatea unei crize politice majore și a unor crize suprapuse ce se răsfrâng direct asupra românilor. Niciunde în lume nu există un asemenea tembelism feroce: Cum să pretinzi că vrei ca România să fie guvernată de o minoritate politică? Cum să pretinzi că dacă ai luat 14 și, respectiv, 12 la sută în Parlament, trebuie să fii la putere? Guvernul Veștea a picat tocmai pentru a ne reaminti că Guvernul nu poate fi altceva decât o emanație a Parlamentului. A picat pentru a ne reaminti că, atunci când mergem la vot, ar trebui să ne gândim că partidele votate de noi sunt cele ca vor da viitorul Guvern și că guvernul se formează din partidele care au majoritate în Parlament. Ce se întâmplă dacă uităm aceste lucruri simple? Scena politică va fi mereu în flăcări, țara va fi chinuită mereu de crize politice, iar românii se vor trezi că au votat degeaba și că de fapt trăiesc mai rău.

Alegerile parlamentare din data de 1 decembrie 2024 au dat un rezultat clar: poporul a ales niște partide care împreună trebuie să îl reprezinte și să îi facă viața mai ușoară. Ce au făcut aleșii? Au început să ne spună că unii sunt pro-europeni, iar alții sunt extremiști, putiniști, toxici. Au început să construiască guverne artificiale, așa cum le-au cerut cei de la Bruxelles și să spună poporului că așa vor ei și așa e bine. Ei, bine, votul eșuat pentru Guvernul Veștea ne-a demonstrat că nu se poate fără oricare partid din Parlament, că nu se poate nici fără UDMR, nici făra AUR. Nu se poate pentru că așa arată democrația: poporul conduce țara prin reprezentanții lui, ăia care sunt! Falimentul clasei politice din România poate să nască monștri. Clasa politică din România se joacă astăzi de-a democrația, dar de fapt se joacă cu focul. A căzut primul Guvern în Parlament, iar dacă și următorul se va prăbuși se poate ajunge la anticipate. Cine le va câștiga? În niciun caz PNL și USR! Poate că nici PSD!

Ce spune DEMOCRAȚIA? Un lucru atât de simplu, dar în același timp, atât de greu de pus în practică: Spune că democrația îl obligă pe președinte să rezolve criza politică și să le spună partidelor: Fraților, cine are cele mai multe voturi în Parlament? V-au votat românii? Puneți mâna și faceți un guvern! Dar nuuu! Noi facem guverne minoritare, noi vrem la guvernare cu 12 la sută, vrem să fentam votul popular. Și iată rezultatele!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button