Enel pleacă din România
Last Updated on octombrie 18, 2023 by Erceanu Ileana

Grupul Enel şi-a planificat pentru anul viitor plecarea din România, potrivit unui raport prezentat presei cu ocazia conferinţei Capital Markets Day.
În următoarele două săptămâni, acțiunile Enel România vor trece în posesia companiei elene publice de electricitate PPC. Aceasta anunță un plan ambițios de investiții, mai mare decât cel avut în vedere de fostul acționariat italian.
Planurile PPC pentru următorii patru ani vor fi dezvăluite în luna noiembrie de directorul executiv Giorgos Stassis în fața celor mai importanți investitori instituționali, fonduri de investiții și analiști străini în cadrul Investor Day de la Londra, scrie publicația grecească Enerymag, citată de Rador .
Evenimentul ar fi trebuit să aibă loc mai devreme, în octombrie, dar a fost amânat din cauza celor 11 companii românești pe care PPC le cumpără de la compania italiană. Procedura a fost prelungită și de schimbările conducerii la compania mamă Enel.
Asta înseamnă că, intrând pe o piață matură, precum cea românească, grupul grecesc a câștigat acces la un coridor energetic strategic foarte important, și anume coridorul care începe din Grecia, traversează Bulgaria și se termină în România. Compania italiană are peste 3.000 de angajați și 3 milioane de clienți în țara noastră. Conform legislației, clienții Enel din România nu vor rămâne fără energie electrică după ce compania va pleca din țara noastră în 2023.
Sursa: Realitatea.net
.
