Întâlnire crucială la Ministerul Finanțelor pentru reforma sistemului bugetar
Last Updated on august 2, 2023 by Romeo Crismaru

Premierul Marcel Ciolacu s-a întâlnit astăzi, la Ministerul Finanțelor, cu întreaga echipă a ministrului Marcel Boloș. Discuțiile s-au centrat pe ordonanța privind reducerea cheltuielilor din sistemul bugetar, cu cele peste 50 de măsuri ce vor fi adoptate. La întâlnire au participat conducerile de la ANAF și Autoritatea Vamală Română.
Premierul Marcel Ciolacu, ministru finanțelor – Marcel Boloș, Astăzi, 2 august 2023, președintele Autorității Vamale Române – Ion Cupă, președintele ANAF – Nicoleta Cîrciumaru și toată echipa de secretari de stat au avut o ședință de lucru la sediul Ministerului Finanțelor.

„Am avut o discuție foarte așezată în principal pe ordonanța de urgență pe care urmează să o promovăm în Guvernul României în ceea ce privește partea de reduceri de cheltuieli din sistemul bugetar. Sunt peste 50 de măsuri, pe care sunt convins că domnul ministru le va detalia. Ele au fost discutate şi în cadrul coaliției. Vorbim în primul rând, din punctul meu de vedere, de prima reformă reală în ceea ce priveşte sistemul bugetar. Este pentru prima oară când un guvern al României își asumă o astfel de abordare. S-a pornit, în 2019, cu o datorie publică de 37%, din câte știu eu, şi cu un deficit bugetar de 2,7% – 2,9% şi am ajuns, după două guvernări nefericite, la un deficit de 9,2%, fiind singurul stat din Uniunea Europeană care are un acord în ceea ce privește deficitul excesiv. Sunt multe măsuri care se iau și mi-aș fi dorit ca aceste măsuri să fie luate din timp, de când existau elemente clare că este foarte puțin probabil să ne încadrăm în deficitul asumat pentru anul acesta. Vorbim totuși de o stabilitate economică în România, nu vorbim de o criză economică, nu vorbim de recesiune în România. Vorbim pur și simplu de lucruri pe care ni le-am asumat în fața Comisiei şi cred că cel mai important este să continuăm acest dialog cu Comisia ca să nu se întâmple ce este cel mai rău pentru orice stat membru al Uniunii Europene, respectiv, blocarea fondurilor europene”, a declarant premierul Marcel Ciolacu, la conferința de presă de după întrevedere.



„Nu este confortabil, nici pentru mine și cred că nici pentru domnul ministru, și de aceea am și preferat să vină astăzi, fiindcă, repet, eu nu caut nici vinovați și nici nu fac parte din categoria oamenilor politici care să-și asume doar lucrurile bune. În schimb, cred cu tărie că toate măsurile propuse în acest moment de domnul ministru sunt niște măsuri corecte. Este timpul ca cei care muncesc să primească salarizarea corespunzătoare, să primească sporuri, iar cei care merg la serviciu, de zeci de ani, să se joace pe Solitaire să caute în altă parte acest mod de a munci. Sunt peste 50 de sporuri. Este incredibil unde a ajuns acest fenomen și mă bucur că am un partener în actualul ministru al finanțelor să ne asumăm aceste lucruri curajos și să le explicăm românilor foarte clar. Am venit cu principiul de a face un echilibru între măsurile ce privesc cheltuielile și măsurile ce privesc veniturile”, a mai spus premierul Ciolacu.
Miercurea viitoare urmează o nouă ședință, în aceeași formula, cu întreaga echipă, la care vor începe discuțiile și pe ordonanța cu veniturile și cu rectificarea ce se va face în luna septembrie, astfel încât să se poate mai apoi merge la Comisie și la Bruxelles să se închidă negocierile care țin și de modificările PNRR-ului.
