SPORT

VIITORUL ȘIMIAN, calificare în ultimele minute

Last Updated on august 2, 2023 by Romeo Crismaru

de Mircea Oglindoiu

Viitorul Șimian s-a calificat în turul secund al Cupei României, după ce a învins, miercuri seara, cu scorul de 3-0, Gilortul Târgu Cărbunești. Pe „Municipalul” severinean, Fabio Trif a deschis scorul în minutul 77, iar în prelungirile partidei au mai marcat Cristian Poiană (91 – pen) și Robert Ersun (93).

După acest succes, echipa comunei Șimian s-a calificat în turul secund, la fel ca Jiul Petroșani, care a surclasat Retezatul Hațeg, scor 17-0. Foștii jucători de la Șimian, Bogdan Geangălă (3 g), Raul Iorgulescu (3 g) și Gelu Velici (1 g) au marcat 7 dintre goluri! Turul secund va avea loc miercurea viitoare, iar tragerea la sorti va fi efectuată vineri.

Viitorul Șimian – Gilortul 3-0 (0-0)

Stadion Municipal (Drobeta-Turnu Severin), spectatori 150

Viitorul: Bunea – Dogaru, Nețoiu, Dulap (cpt), Hondorocu – Croitoru, Toader, Trip, Eshun – Curea, Trancă. Rezerve: Ciută – Vlad, Faur, Malacu, Poiană, Rupa, Tărăbîc, Țugain. Antrenor: Alexandru Stoica

Gilortul: Iuțalîm – Bărănescu, Gheorghe, Marina, Siewe – Avrămascu (cpt), Oprișa – Săulescu, Roncea, Marica – Meliță. Rezerve: Oprița – Nejoiu, Brujan, Lazăr, Căldăraru, Dănăricu, Habet, Gîlcescu. Antrenor: Mario Găman.

Arbitri: Costinel Iacob – Pompiliu- Costinel Barbu, Laurențiu Anghel (toți din Craiova). Delegat de joc: Marian Cătănescu (Craiova).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button