Șoferii care nu își plătesc amenzile ar putea rămâne fără permisul de conducere
Last Updated on martie 31, 2023 by Erceanu Ileana

Șoferii care nu își plătesc amenzile de circulație în termen de 60 de zile de la primirea acestora, ar putea rămâne fără permisul de conducere. Asta prevede un proiect de lege susținut de parlamentarii coaliției de guvernare, care subliniază, în același timp, faptul că șoferii amendați vor avea permisiunea să conducă doar după plata amenzii.
Inițiatorii proiectului susțin că România are un nivel scăzut de achitare a amenzilor rutiere, iar acest lucru influențează bugetele locale, relatează tvr.ro
„Concret, nu se încasează banii la buget, deci apare un prejudiciu la bugetul local. Vine Curtea de Conturi, constată că nu s-au încasat aceste amenzi și impută ca și sarcină administrației locale să recupereze sumele, ceea ce e foarte greu”, a explicat Laurențiu Leoreanu, deputat PNL.
„Sunt de acord cu orice iniţiativă legislativă care aduce mai multe reglementări în acest sens. Ordine şi disciplină şi în trafic”, a precizat Natalia Intotero, deputat PSD.
Mai mult, aleșii susțin că neplata amenzilor de către șoferi coboară și indicatorii economici ai unităților administrativ teritoriale , în baza cărora se acordă sumele pentru consolidarea bugetelor locale. În momentul de față, o amendă poate fi achitată la jumătate dacă este plătită în termen de 15 zile de la data comunicării procesului-verbal.
Inițiativa a fost înregistrată la Camera Deputaților pentru dezbateri.
